Obalové materiály a udržitelnost
My ve Scuku máme udržitelnost a ohleduplnost k přírodě na jednom z prvních míst našich firemních hodnot, i proto jsme se dostali mezi TOP 11 udržitelných firem pro rok 2022 >>>
Scuk budujeme od začátku tak, abychom pomohli ulevit životnímu prostředí a věříme, že opravdu pomáháme. Zároveň nechceme propagovat žádný greenwashing. Nicméně uvědomujeme si, že je tato tematika velmi komplexní a každý na ni má rozdílné pohledy. Co je vůbec udržitelnost? Jaké obalové materiály jsou nejlepší? Je lepší rozvážet v autech, co jezdí na naftu nebo elektřinu? Podobné otázky si pokládáme často.
Často nám je pokládáte také vy, naši zákazníci. Sepsali jsme proto pro vás, jak u nás ve Scuku k tématu udržitelnosti přistupujeme.
Obalové materiály, co je lepší? Plast, sklo, kompostovatelné obaly... nebo něco jiného?
Určitě se shodneme, že nejekologičtější řešení pro obalové materiály je bezobal - zákazník si na výdejní místo nebo do obchodu přinese vlastní obaly, ve kterých si nákup odnese domů. Bohužel však z pohledu hygieny v kombinaci s dopravou k zákazníkovi jde o mnohem komplexnější téma. Jak asi tušíte, vratné obaly je potřeba vymývat, a aby takový proces vůbec prošel schválením od hygieny, musí splňovat spoustu náležitostí, kterou jsou velmi nákladné. Navíc je povinné používat konvenční mycí prostředky a při mytí se spotřebuje spoustu vody. Dokážete si spočítat, jestli je to opravdu udržitelnější, než výroba jednorázových plastových obalů, které následně správně vytřídíte? No, my taky ne. Když si k tomu ale ještě připočítáte kilogramy navíc za samotné skleněné obaly (jsou mnohem těžší než plasty), které v autech vozíme, a tím snižujeme kapacitu vozů, tak si říkáme, že to nemusí nutně být ta nejzelenější cesta. Navíc sklo se snadněji rozbije a už vnikají další problémy.
Přesto na Scuku můžete určité obaly našim farmářům vracet a ti je využijí pro další zpracování dle vlastního uvážení. Aktuální seznam vratných obalů najdete zde >>> A my pouze prosíme, abyste vraceli opravdu pouze to, co vratné je 🙏 Na náš sklad každý týden dorazí extrémní množství nevratných obalů, jehož samotné třídění zabírá jednomu člověku celý jeden den a na konec tyto obaly stejně skončí v tříděných odpadech. U rozvozu domů po Praze vracení obalů zatím možné není.
My ve Scuku jsme nejvíce naklonění kompostovatelným obalům, které jednoduše vhodíte na kompost nebo do směsného odpadu a za pár měsíců se samy rozloží (na kompost vhazujte pouze čisté obaly bez zbytku jídla). Jen je potřeba dávat si velký pozor na původ kompostovatelného obalu, např. toho s označením PLA. Tento obal bohužel vzniknul na základě trendu zavrhování plastových obalů, ale je bohužel mnohem horší než samotný plast, protože se vyrábí z potravinových zbytků a v podstatě ho nelze nijak správně zrecyklovat. Nepatří ani do směsi a ani do plastu. My i naši dodavatelé používáme kompostovatelné sáčky vyrobené z přírodních materiálů (třtina nebo škrob) a ty můžete bezpečně zrecyklovat.
Zároveň rozhodně nezavrhujeme používání plastových obalů. Vnímáme je jako jednu z možných udržitelných cest, pokud s nimi na konci správně naložíte vy, zákazníci, a odnesete je do žlutého kontajneru. Sice víme, že zdaleka ne vše, co ve žlutém kontajneru skončí, se nakonec zrecykluje. I tak ale věříme, že to je ta nejlepší cesta a že brzy se množství zpracovaných obalů zlepší. Velkou výhodou plastového obalu je totiž to, že je lehký a mnohem lépe přepravovatelný.
Doporučujeme přečíst tento článek od Pražských služeb na jejich Nepřekonatelném blogu, na kterém najdete spoustu dalších inspirativních a objevných článků 👌 Mimo jiné se v článku píše: „V Česku se ušetří každoročně díky třídění odpadu 30 km2 přírody. Celkové množství využitého odpadu z obalů za posledních 25 let je 13 104 505.“ A to není málo, i přestože se nezpracuje 100 % vytříděných obalů.
Jednorázové obaly můžete eliminovat i používáním voskových ubrousků. Jsou skvělým pomocníkem při balení svačin. Také dobře fungují jako sáčky nebo krytky na krabičky. Jsou znovu použitelné a jejich efekt lze případně prodloužit s pomocí včelího vosku. Vybírat můžete z nepřeberného množství vzorů - pro voskované ubrousky.
V čem vozíme nákupy
Jako zcela jedinečné a udržitelné vnímáme samotný dovoz a odnos nákupu z výdejních míst. Pokud jste náš zákazník, tak víte, že si na výdej máte přinést vlastní tašky. Zboží rozvážíme ve vratných bedýnkách, ze kterých Organizátor vytřídí váš nákup, který si odnesete ve vlastních taškách.
Při zvolení metody dopravy domů a v rámci určitých výdejních míst vám váš nákup zabalíme do papírových tašek. Také z toho nemáme největší radost a rádi bychom časem přešli na udržitelnější řešení, například vratné bedýnky přímo pro zákazníky. Nicméně i u tašek platí pravidlo dalšího využití, většina tašek jsou po dovezení jako nová a lze je znovu využít, ať už třeba na třídění odpadu nebo pro odnos věcí. Než ji tedy vytřídíte do modrého kontejneru, využijte ji aspoň ještě jednou. Bohužel opět z důvodu hygieny není v podstatě možné tašky vracet a znovu je na nákupy použít.
Neplýtváme
Pokud jste s námi již delší dobu, tak nejspíš víte, že nejsme supermarket, ale online farmářský trh. To znamená, že většinu produktů nenakupujeme na sklad. Zboží se k nám dostává až na základě vaší objednávky. Farmáři objednávky od jednotlivých zákazníků sdruží a dovezou k nám na expediční sklad. Tím šetří náklady na dopravu. My produkty roztřídíme a zavezeme do vaší Nákupní skupiny. V případě rozvozu domů po Praze zboží předáváme dopravci Bevy, který pro rozvoz používá elektromobily. Díky tomu, že nemáme skladové zásoby čerstvých potravin, se nemůže stát, že bychom měly skladové přebytky. U nás nemusíte mít obavu, že by se cokoliv vyhazovalo nebo dávalo do potravinových bank. Jednoduše není co. Každý produkt, který dorazí k nám na sklad, má už předem svého majitele. Další věc, za kterou si dlouhodobě stojíme je podpora tuzemských výrobců a farmářů, jinými slovy podpora lokální ekonomiky. Na druhou stranu víme, že některé produkty jednoduše nejsou v naší zemi k dostání. Většinou z důvodů technologie výroby nebo sezónnosti. Takovéto produkty pečlivě prověřujeme a zařazujeme do nabídky pouze pokud víme, že nemůžeme najít alternativu v okolí. Jedná se především o ovoce a zeleninu mimo sezónu. Případně o produkty z kategorie domácnost nebo drogerie a kosmetika.